<< Takaisin terveysuutisiin

Lääkkeiden haittavaikutukset voivat vaihdella etnisten ryhmien välillä
30.5.2006

Etninen tausta saattaa vaikuttaa siihen, miten helposti tai millaisia haittavaikutuksia lääkkeistä ja hoidoista tulee. Brittiläisen meta-analyysitutkimuksen mukaan näin on ainakin ACE-verenpainelääkkeiden ja verisuonten liuotushoitojen kohdalla. Analyysissa oli mukana 24 tutkimuksen aiheistot.

Tummaihoiset saisivat tulosten perusteella ACE- eli angiotensiinikonvertaasin estäjä -lääkkeistä angioedeemia noin kolme kertaa todennäköisemmin kuin muut etniset ryhmät. Angioedeema on kohtauksittain esiintyvä paikallinen ihoturvotus.

Itäaasialaisille ACE-lääkkeet aiheuttivat puolestaan yskää, joka oli heillä lähes kolme kertaa yleisempi haittavaikutus kuin valkoihoisilla. Etnisiä eroja todettiin myös verisuonten liuotushoidoissa, sillä liuotushoitoa saaneet tummaihoiset saivat kallonsisäisiä verenvuotoja noin puolitoista kertaa muita todennäköisemmin.

Tulokset eivät paljasta johtuvatko erot geneettisistä vai kulttuurisista seikoista. Tulosten tulkinnassa kannattaa muutenkin olla varovainen, koska etninen tausta ja lääkkeiden haittavaikutukset jäävät tutkimusraporteissa usein vähäiselle huomiolle. Tutkijat toivovatkin, että etniset tekijät huomioitaisiin lääketutkimuksissa nykyistä paremmin.

Uutispalvelu Duodecim
(BMJ 2006;332:1177-1181)
http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/abstract/332/7551/1177


<< Takaisin terveysuutisiin
<< Takaisin Järviradion etusivulle